Obvestilo za učence 8. a, 8. b in 8. c oddelka

V četrtek, 29. 2. 2024 bo tehniški dan v MUZEJU PREMOGOVNIŠTVA V VELENJU za učence 8. a, 8. b in 8. c oddelka.
Učenci ta dan pridete v šolo s prvo vožnjo šolskega avtobusa (tudi učenci iz smeri Beričevo in Brinje). Zberemo se ob 7.20 uri pred malo telovadnico. Reditelji vzemite malico v šolski jedilnici pred odhodom in si jo razdelite (shrani si vsak svojo malico). Kosila ta dan ni. Učitelj spremljevalec popiše vse učence in se na seznam prisotnih podpiše ter list izroči v tajništvo šole pred odhodom.
Odhod avtobusov je ob 7.30 uri izpred matične šole v Dolu.
Med vožnjo boste učenci nahrbtnike pustili v prtljažniku avtobusa. Predviden povratek do matične šole v Dolu je ob 14.30 uri. Avtobus odda učence iz vasi Brinje, Beričevo na postajališčih šolskega avtobusa. Povratek učencev vozačev v smeri Dolsko, Vinje, Kamnica, Senožeti bo ob 14.45 z redno vožnjo šolskega avtobusa. (v primeru zastojev na cesti in s tem kasnejšega povratka v šolo, vas bo avtobus iz Velenja odpeljal do postajališč šolskega avtobusa, spremljevalka na avtobusu bo ga. Koščak).
Vstopnina v rudnik, rudarska malica, ogled zbirk v muzeju, ekološka ura in strokovno vodenje in vodenje učiteljev CŠOD znaša 16 € na učenca, kar bodo starši poravnali po položnici skupaj s stroškom prevoza.
Ob prihodu vas podrobneje seznanijo z razvojem slovenskega premogovništva. Učenci boste spoznali kako, kdaj in zakaj se je začel izkopavati premog v Sloveniji, kateri so bili najpomembnejši slovenski premogovniki tekom razvoja, zakaj se je uporabljal premog nekoč in zakaj ga uporabljamo danes, kakšna je vloga premog kot energetskega vira, kakšno je bilo delo in življenje rudarjev nekoč in danes, katere so posledice pridobivanja premoga na okolje in bivanjsko kulturo slovenskih rudarjev.

Učenci boste razdeljeni v tri skupini (po oddelkih) zaradi varnosti v premogovniku. Skozi muzej vas vodi vodič- rudar in učitelji spremljevalci, katerih navodila dosledno upoštevate. Pred spustom v globino si boste oblekli zaščitne površnike in čelade. Svoje nahrbtnike in osebne stvari pa zaklenili v omarice, ker v podzemlje ni dovoljeno ničesar nositi. Zelo priporočljivo je, da imate športno in toplo obutev (čevlji brez zavezanih vezalk so prepovedani!) zaradi hoje po rudniku in topla oblačila (bunda, rokavice, kapa) zaradi ogleda okolice. S seboj vzamete rudarsko malico, ki jo dobite v muzeju. Po vožnji s kletko, kot pravijo jamskemu dvigalu, se vam začne podzemna pustolovščina na 180 metrih pod površjem.

V prvem, starem delu muzeja, vam Anton Aškerc, slovenski pesnik, pripoveduje, kako so delali in živeli rudarji včasih. Pred prehodom v drugi, moderni del muzeja, boste pomalicali v jedilnici na najnižji točki v Evropi. Sledi vrnitev na površje.

S seboj na tehniški dan vzemite pisalo in trdo podlago za reševanje učnega lista, ki ga boste dobili od učiteljev spremljevalcev ob spoznavanju zgodovine in okolja. Učni list boste nalepili v zvezek za tehniko in tehnologijo.

Vodja TD, Veronika Koščak