Prirodoslovno društvo Slovenije organizira tekmovanje iz znanja biologije za osnovne šole za Proteusovo priznanje. Tekmovanje je organizirano na dveh nivojih – šolskem in državnem. Na šolsko tekmovanje se lahko prijavijo učenci 8. in 9. razredov osnovnih šol. Več o pogojih udeležbe na državnem tekmovanju in ostala pravila tekmovanja si preberite v Pravilniku tekmovanja, ki je objavljen na spletni strani www.proteus.si.

Tema tekmovanja v šolskem letu 2024/2025 bo Okamnelo življenje – fosili v Sloveniji, učenci in učenke pa naj poznajo naslednja področja:

• Vrste kamnin na Zemlji – kamninski krog (magmatske, sedimentne, metamorfne in piroklastične kamnine), teorija o tektoniki plošč
  • Vrste sedimentnih kamnin (klastične, kemične, biokemične)
  • Načini fosilizacije (kako se ohranijo fosili)
  • Kaj so vodilni fosili, kaj nam fosili povedo (časovno ter glede na okolje in energijo okolja)
  • Varovanje fosilov v Sloveniji (geoparki, zavarovana območja, Slovenska geološka pot
  • Fosili v Sloveniji:
  • Ledenodobni sesalci: Neveljski mamut, jamski medved, jamski lev
  • Najstarejši morski konjički na svetu
  • Fosilne ribe iz Krasa
  • Ramenonožci imenovani po Karavankah
  • Fosilni ostanki morskih psov
  • Megalodontidne školjke
  • Rastlinski ostanki (od listov do fosilnega lesa in premoga)
  • Trilobiti
  • Dinozavri (ostanki kosti pri izkopavanju AC Kozina-Koper) in njihove sledi
  • Fosilni glavonožci
  • Slovenski fosili poimenovani po paleontologih in geologih

Dodatna gradiva in priporočeno literaturo v povezavi z letošnjo temo tekmovanja bomo objavili na spletni strani ( v drugi polovici avgusta 2024.

Šolsko tekmovanje bo potekalo v sredo, 16. oktobra 2024 ob 13.00, državno pa v petek, 6. decembra 2024 ob 15.00. Šolsko tekmovanje bo trajalo 45 minut, državno pa 90 minut.

Tekmovanja se lahko udeležijo učenci 8. in 9. razreda. Vsi, ki vas zanima tovrstno tekmovanje in preverjanje znanja se lahko do 13. 09. 2024 PRIJAVITE PRI UČITELJU BIOLOGIJE.

Mentor: Boštjan Železnik

Oznake: ,