UČNE TEŽAVE

Tudi v letošnjem šolskem letu načrtujemo kakovostno in timsko delo z učenci s posebnimi potrebami, tudi s tistimi, ki (še) nimajo odločbe o usmeritvi. Za učence s specifičnimi učnimi težavami organiziramo tako individualno kot skupinsko učno pomoč, za učence iz tujih jezikovnih področij pa dodatne diferencirane oblike pomoči učenja. Preko prostovoljstva bodo učenci višjih razredov kontinuirano pomagali učencem razredne stopnje pri branju.

KONTINUUM UČNE POMOČI

Pri delu z učenci z učnimi težavami razlikujemo pet stopenj pomoči (IDPP):

1. pomoč učitelja pri pouku, dopolnilnem pouku in v okviru oddelka podaljšanega bivanja,
  2. pomoč šolske svetovalne službe oz. mobilne specialnopedagoške službe,
  3. dodatno individualno in skupinsko pomoč (ISP),
  4. mnenje in pomoč zunanje strokovne ustanove,
  5. program s prilagojenim izvajanjem in z dodatno strokovno pomočjo (AM).

Viri in literatura:

Zavod Republike Slovenije za šolstvo ZRSŠ (2021). Podprimo učence z učnimi težavami. Dostopno 5.3.2024 na: https://www.zrss.si/strokovne-resitve/podprimo-ucence-z-ucnimi-tezavami/

KORAKI pri pridobivanju odločbe za otroke s posebnimi potrebami:

1. Ugotovitev težav pri otroku (starši, učitelj v razredu).
  2. Seznanitev z otrokovo težavo (učitelj stopi v kontakt s svetovalno službo, svetovalni delavec skupaj z učiteljem naredi načrt za nadaljnje korake).
  3. Kontakt s starši in učencem (uradno vabilo na razgovor, seznanitev učenca z njegovimi težavami).
  4. Srečanje s starši in učencem ter učiteljem in svetovalnim delavcem (srečanje in seznanitev staršev s težavami otroka).
  5. Izpolnjevanje zahtevka za začetek postopka  usmerjanja (svetovalni delavec pomaga pri izpolnjevanju zahtevka staršev).
  6. Seznanitev staršev s poročilom o otroku in obrazcem na internetni strani (pomoč svetovalne službe).
  7. Seznanitev staršev z diagnostičnimi pregledi v zunanjih ustanovah (pomoč svetovalne službe).
  8. Spremljava staršev skozi postopek in seznanitev z izvajanjem prilagoditev pri učencu v vmesnem času (pomoč svetovalne službe).
  9. Obvestilo o strokovnem mnenju – iz OE Zavoda RS za šolstvo prejme starš obvestilo o prejemu strokovnega mnenja za otroka.
  10. Obvestilo o  odločbi – Starši in šola prejmejo Odločbo.
  11. Izdelava individualiziranega programa (IP v nadaljevanju) – svetovalni delavec obvesti starše, da bo šola pričela s sestavo individualiziranega programa za otroka, šola izdela IP za otroka s PP.
  12. Sprotno seznanjanje staršev o delu otroka – stik s svetovalno službo po telefonu ali v elektronski obliki.